Pracownicze Plany Kapitałowe

PPK


Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK,to forma długoterminowego gromadzenia środków na cele emerytalne. PPK są dobrowolne dla pracowników, ale obligatoryjne dla pracodawców, zatrudniających przynajmniej jedną osobę, za którą odprowadzają składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS. Ustawa o PPK z 4 października 2018 roku weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.  

Kto i ile wpłaca do PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe są finansowane ze składek pracownika oraz współfinansowane przez pracodawcę i Państwo wg poniższego schematu. Oszczędności zebrane na rachunkach PPK będą stanowiły w pełni prywatny i dziedziczony kapitał finansowy pracownika.

 

Jakie są obowiązkowe terminy przystąpienia?
Terminy przystąpienia do PPK są rozłożone na 2 lata i zależą od wielkości firmy (mierzonej liczbą osób zatrudnionych). Już od początku lipca b.r. obejmie największych pracodawców.

Z kim pracodawca zawiera umowy?
W celu utworzenia PPK pracodawca podpisuje dwie umowy: Umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oraz Umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Obowiązujące terminy podpisania umów przedstawione są w tabeli poniżej.

 

Którzy pracownicy przystępują do PPK?
Pracownicy są zapisywani do Planu automatycznie. Umowa jest zawierana na rzecz osób w wieku do lat 55. Pracownicy w wieku od 55 do 70 lat mogą zawrzeć umową na własny wniosek. Nie zawiera się umowy o prowadzenie PPK na rzecz osoby, która ukończyła 70 lat.